Daritsné Rajzó Éva

Szakmai tükör - Szupervízori beszélgetések

Rajzó Éva - portré

Szupervízióról:

Mindnyájan kerülünk olyan élethelyzetbe, hogy nehezebben végezzük napi munkafeladatainkat, elfáradtunk, nehezen választjuk szét a magánéletünket és a munkánkat, leterheltek vagyunk, és gyakran kerülünk konfliktusba munkatársainkkal, ügyfeleinkkel … Ilyenkor segíthet egy külső szakember rálátni az elakadásunkra, rendezni gondolatainkat, érzelmeinket, hogy újra megtaláljuk egyensúlyunkat a szakmai életünkben.
A szupervízió a szakmai személyiségünkkel, felnőtt személyiségünk fontos elemével foglalkozó, különleges önismereti utazás.
A szupervízió olyan folyamat, melyben lehetőség van arra, hogy biztonságos közegben tekintsünk rá szakemberségünkre, munkánk során jelentkező elakadásainkra, dilemmáinkra.

Olyan kérdésekkel foglalkozunk, mint:

  • „Én és a szakmám” – Hol tartok a szakmai utamon, milyen irányban szeretnék fejlődni, milyen szakember vagyok én?
  • „Én és akikkel foglalkozom, a hozzám érkezők” – A saját ügyfelekkel való elakadásaim, nehézségeim.
  • „Én és a szakmai közegem” – Munkatársakkal való együttműködés nehézségei.
  • „Én és az intézményem” – A résztvevők saját intézményi kereteihez való viszonyulás nehézségei.
A szupervízió során olyan rendszerszemléleti megközelítéssel közelítünk a leírt problémákhoz, melyben nagy hangsúlyt fektetünk a szempontváltásra, a reflexióra és önreflexióra, a fejlődési, tanulási szemléletre.

Hogyan valósul meg a szupervízió?

A szupervízió általában 8-10 alkalmat felölelő folyamat. Ezt a folyamatot szakképzett szupervizor vezeti. A résztvevők egymás számára el nem évülő titoktartásra szerződnek, mely a folyamat biztonságát garantálja.

A szupervízió folyamata:

Az első alkalmakon kapcsolati szerződést kötünk. Itt véglegesítjük a közös munka kereteit is (személyes vagy online, a találkozások gyakorisága, időpontjai, a folyamat hossza). A kapcsolati szerződés biztosítja a folyamat iránti elköteleződést, az egymás felé megvalósuló titoktartást.
A további alkalmakon a résztvevők által hozott eseteket dolgozzuk fel, a szupervizor vezetésével, eszköztára mozgósításával.
A legutolsó alkalom a folyamat lezárása, ahol összegezzük tapasztalatainkat, tanulásainkat, az elmúlt időszakban történt fejlődési utunkat.

A szupervízió formái:

  • egyéni szupervízió – amikor a résztvevő által megfogalmazott elakadások különleges helyzetéhez kötődnek és azok oldása sürgető számára. Ilyenkor a folyamatban egymaga vesz részt a szupervizor támogatásával.
  • csoportos szupervízió – amikor zárt csoportban, 5-6 különböző munkahelyről, más-más szakterületről érkeznek a résztvevők és a 8-10 alkalom során együtt, egymást támogatva járnak be szakmai önismereti utat.
  • team szupervízió – ez a munkaforma együtt, egy munkahelyen dolgozó szakemberek számára szerveződik, akik a külső szakember vezetésével tekintenek rá szakmai önismeretükre. Ebben a formában a folyamat témája kiegészül a „mi, mint szakmai team” témájával is.

Kinek ajánlom a szupervíziót?

Akik számára fontos, hogy milyen szakemberek, akik szeretnék munkájukat örömmel végezni, akik személyiségükkel is jelen vannak, „dolgoznak” a mindennapi munkájukban akik szeretnének jobban rálátni elakadásaikra és oldani azokat, akik elakadásaikon keresztül is szeretnének fejlődni …
A szakemberek hatékony munkavégzéséhez szükséges mentális egészségük megőrzése és szakmai személyiségük megerősítése. A szupervízió egy hatékony támogatási forma olyan szakemberek részére, akik számára a mindennapi munka fizikailag, érzelmileg és mentálisan igen leterhelő, és ez a kiégés veszélyét hordozza magában.